arianpersian

افزایش اعدام‌ها؛

افزایش اعدام‌ها؛ عوارض‌ جانبی کمک‌های بین‌المللی به ایران

دو سازمان بین‌المللی فعال در زمینه حقوق بشر خواستار توقف کمک‌های بین‌المللی و فنی به ایران برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر شدند. این سازمان‌ها مدعی‌اند این کمک‌ها موجب افزایش اعدام‌ها در ایران شده‌اند.

به گفته دیدبان حقوق بشر و سازمان کاهش آسیب‌ بین‌المللی، حکومت جمهوری اسلامی ایران در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ بیش از ۱۰۰۰ نفر را به اتهام فعالیت‌های مرتبط با تولید، قاچاق و فروش مواد مخدر اعدام کرده است. این میزان بیش از سه برابر تعداد افراد اعدام شده در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ است.
سازمان ملل، کانادا، ژاپن و برخی کشورهای اروپایی در دهه گذشته به منظور کاهش تولید و قاچاق مواد مخدر در ایران و کشورهای همسایه‌ میلیون‌ها دلار هزینه کرده‌اند. این کمک‌ها با هدف تلاش برای کاهش عرضه و تقاضای مواد مخدر صورت گرفته است.
ربکا اشلایفر از سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید: «این کمک‌ها تعقیب متهمانی را تسهیل می‌کند که امکان برخورداری از محاکمه‌های عادلانه را ندارند و حتی ممکن است با توجه به قوانین مربوط به مبارزه با مواد مخدر در ایران، با احکام مرگ دادگاه‌های انقلاب روبرو شوند.»
این سازمان حقوق بشری، با اشاره به این‌که در ایران تعداد افرادی که در سال‌های اخیر در ارتباط با جرائم مربوط به مواد مخدر اعدام شده‌اند به شدت افزایش یافته است، تصریح می‌کند: هر اهدا کننده کمکی به ایران باید قوانین ظالمانه، دادگاه‌های غیرعلنی و بدون حق تجدید نظر و مجازات مرگ برای متهمان به حمل مقدار بسیار کمی مواد مخدر را در نظر بگیرد.0,,15817174_401,00

۸۱ درصد از این اعدام‌ها در سال ۲۰۱۱ مربوط به جرائم مواد مخدر بود

در بخشی از بیانیه این دو سازمان بین‌المللی آمده است: «ایران در سال ۲۰۱۱ حداقل ۶۰۰ نفر را اعدام کرده است که در مقام دوم پس از چین قرار می‌گیرد. ۸۱ درصد از این اعدام‌ها مربوط به جرائم مواد مخدر از جمله نگهداری این مواد برای مصرف شخصی است.»
با توجه به آمار منتشر شده توسط سازمان دیدبان حقوق بشر در سال ۲۰۰۹، از مجموع ۳۸۹ اعدام ثبت شده ۱۶۶ مورد مربوط به جرائم مرتبط با مواد مخدر بود که تقریبا رقم ۴۳ درصد را تشکیل می‌داد.
مهاجران افغان در خطر اعدام
دیدبان حقوق بشر و سازمان کاهش آسیب بین‌المللی (HRI) تصریح می‌کنند که افراد خارجی به خصوص پناهندگان و مهاجران غیرقانونی از افغانستان بیش از دیگران در معرض عدم برخورداری از دادگاه عادلانه و روبرو شدن با حکم اعدام، قرار دارند.
این بیانیه تصریح می‌کند که در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ دست‌کم ۱۶ کودک افغان در ایران در ارتباط با مواد مخدر دستگیر و به اعدام محکوم شده‌اند.

بیشتر بخوانید: واکنش پارلمان افغانستان به اعدام گروهی از زندانیان افغان در ایران

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند تعداد زیادی از اعدام‌های مرتبط با جرائم مواد مخدر در سال‌های اخیر در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شده، در حالی که شهروندان افغانستان از حق داشتن وکیل و ارتباط با مقامات کنسولی کشور خود محروم بوده‌اند.
اتریش، بلژیک، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایرلند، ژاپن و اتحادیه اروپا کشورهایی هستند که به صورت مستقیم و یا از طریق دفتر موادمخدر و جرائم سازمان ملل به ایران کمک مالی کرده‌اند.
این کمک‌ها برای تقویت پست‌های مرزی و خرید تجهیزاتی از قبیل اسکنرهای بدن و آموزش سگ‌های یابنده مواد مخدر مصرف شده است.

 

DW.DE

 

تبلیغ “شیشه” برای کاهش وزن در سالن‌های آرایشی بانوان

رييس اداره پیشگیری و درمان وزارت بهداشت از موج جدید تزریق “شیشه” در ایران خبر داد و نسبت به تبلیغ این ماده مخدر در آرایشگاه‌های بانوان به عنوان لاغرکننده هشدار داد. ایران به صادرکننده این ماده مخدر تبدیل شده است. (20.07.2012)

راه‌اندازی اولین “اردوگاه کار سخت” ویژه قاچاقچیان در ایران

مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران از راه‌اندازی “اردوگاه کار سخت” برای قاچاقچیان خبر داد. آزمایش الکل و مخواد مخدر نیز طرح دیگری است که بنا بر اعلام فرمانده پلیس راه ایران آغاز خواهد شد.  (07.07.2012)

مرگ‌ومیر ناشی از مواد مخدر در ایران دوبرابر شده است

مرگ‌ومیر ناشی از مصرف مواد مخدر در ایران ۴۶ درصد افزایش یافته است. دادستان‌کل جمهوری‌اسلامی رئیس‌جمهور و وزارتخانه‌های اطلاعات و بهداشت را به‌خاطر کوتاهی در مبارزه با مواد مخدر مورد انتقاد قرار داده است.  (28.06.2012)

Advertisements
This entry was published on January 2, 2013 at 11:17 pm and is filed under Uncategorized. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: